کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  دوشنبه، ۷ خرداد‌‌ماه ۱۴۰۳ | Monday, May 27, 2024
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

دلیل لرزش فرمان در حین ترمزگیری

  ممکن است وقتی با خودروی خود در حال حرکت هستید و قصد دارید توقف کنید، ناگهان پس از ترمزگیری احساس کنید فرمان دچار لرزش شده است.  

 چهارشنبه، ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳:۱۷|

شاید همانند بسیاری از رانندگان از علت یا علل این پدیده آگاهی نداشته باشید و مایل باشید این علل را بدانید. بدون شک دانستن این علل می تواند به شما کمک کند تا برای رفع این مساله زودتر اقدام کنید و از وارد آمدن آسیب به سیستم فرمان و ترمز جلوگیری کنید. در ادامه به بررسی علل لرزش فرمان در حین ترمزگیری پرداخته ایم.

ایراد داشتن دیسک ترمز
فرایند ترمزگیری به این نحو انجام می شود که به محض فشار دادن پدال ترمز توسط راننده، لنت ترمز با دیسک ها تماس پیدا کرده و به آن می چسبد. در اثر اصطکاکی که در اثر این تماس ایجاد می شود انرژی جنبشی حاصل از حرکت چرخها به حرارت تبدیل می شود. روتورهای ترمز در واقع همین دیسک های ترمز است.

هر بار که راننده ترمز می گیرد مقدار زیادی حرارت در این دیسک ها تولید می شود که به مرور زمان باعث نازک شدن دیسک ها و کاهش کارایی آن ها می شود. در صورت کاهش ضخامت دیسک ها و افت عملکرد آن ها، به هنگام ترمزگیری، به ویژه در مواقعی که با سرعت بالا در حال حرکت هستید، آن ها دچار لرزش می شود. در چنین حالتی لرزش روتورها به فرمان هم انتقال می یابد.

تاب داشتن دیسک ترمز
جنانچه دیسک ترمز تاب داشته باشد، مانع از تماس و اتصال مناسب بین دیسک و لنت ها می شود. نتیجه این وضعیت، انتقال تاب دیسک به لنت ها و سرانجام فرمان است که باعث لرزش آن به هنگام ترمزگیری می شود.

وجود خرابی و ایراد در کالیپر ترمز
تماس لنت ها و دیسک ترمز با کمک کالیپرها انجام می شود. به این صورت که دو صفحه فلزی درون کالیپرها باعث انتقال نیروی جنبشی لنت ها به دیسک ها می شود. می توان گفت وظیفه ایجاد اصطکاک بین لنت ها و دیسک ترمز بر عهده کالیپرهاست. اگر کالیپرها ایراد پیدا کرده یا خراب شود، برخورد و اتصال یکنواخت و مناسبی بین دیسک و لنت ها انجام نمی شود که نتیجه آن لرزش دیسک  و لنت ها می شود که به هنگام ترمزگیری در فرمان هم احساس می شود.

سفت شدن پدال ترمز
در حالت عادی برای ترمزگیری کافی است پدال ترمز با یک فشار معمولی به پایین حرکت داده شود. اگر پدال ترمز سفت شده و به راحتی پایین نرود باعث لرزش فرمان خودرو هم می شود.

خرابی و ایرادات سیستم تعلیق
از دیگر علل لرزش فرمان به هنگام ترمزگیری، وجود خرابی و ایرادات در سیستم تعلیق است. البته تشخیص این مساله و عیب یابی آن را تنها یک تعمیرکار ماهر می تواند انجام دهد.

لاستیک‌های قدیمی ماشین را به لرزه در می‌آورند
اگر از لاستیک‌های قدیمی استفاده می‌کنید که آج آن از بین رفته‌است، می‌توانند عامل لرزش خودروی شما شوند. لاستیک‌های قدیمی و یا معیوب علاوه بر اینکه می‌توانند ماشین را هنگام ترمز کردن به لرزه در بیاورند، باعث لرزش خودرو و خارج از کنترل شدن آن در سرعت بالا شوند.

تنظیم نبودن فرمان
تنظیم بودن فرمان به معنای برابر بودن اندازه دهانه جلو و عقب چرخ‌ ها است . فارغ از لرزش فرمان ، بهتر است حداقل سالی یکبار تنظیم فرمان انجام دهید ؛ چرا که عدم میزان بودن فرمان می ‌تواند خرابی ‌های جدی ‌تر را به‌ وجود آورده و هزینه‌ های گزافی را به شما تحمیل کند .

کلام آخر
در این مطلب کوشش کردیم تا علل لرزش فرمان خودرو به هنگام ترمزگیری را بررسی کنیم. لرزش فرمان به هنگام ترمزگیری نشانه ای از ایراد و خرابی در سیستم ترمز است.

در صورت بی توجهی به این لرزش ها قطعات لنت و دیسک به مرور ساییده شده و هزینه های زیادی را بابت تعمیر به دنبال داشته باشد. هم چنین پایداری خودرو در صورت لرزش فرمان هم دچار اختلال می شود. که در این صورت احتمال سوانح رانندگی بالا می رود. پس لازم است در صورت وقوع چنین پدیده ای هر چه سریع تر نسبت به رفع عیب و تعمیر قطعات معیوب اقدام کنید.


 

دليل لرزش فرمان در حين ترمزگيري

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۳۵۶۶

ارسال: چهارشنبه، ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳:۱۷

به روز شده: چهارشنبه، ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳:۱۷

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، لرزش فرمان، ترمزگیری، دیسک ترمز،لنت ترمز، پدال ترمز

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: خودرونویس

پیوند:

بازدید: ۲۱۷

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۴۰۳ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی