کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  دوشنبه، ۲۳ تیر‌‌ماه ۱۳۹۹ | Monday, July 13, 2020
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون مطالب
 

حرکت در معابر شهری

  رانندگی و حرکت کردن با اتومبیل،در داخل خیابانهای شهر را حرکت در معابر شهری میگویند.  

 چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵:۰۵|

اکنون شما به مرحله ی بسیار مهم وحساسی از رانندگی رسیدید، کارآموزی که به این مرحله رسیده باشد باید هیچ مشکلی به لحاظ کنترل اتومبیل و تسلط به گاز، کلاج، ترمز، فرمان، دنده، راهنماها و آینه ها نداشته باشد در غیر اینصورت هنوز آماده ی انجام چنین تمرینی نمی باشد.

قبل از رانندگی در معابر شهری مطالعه ی دقیق و کامل کتاب قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی توصیه میشود. چرا که توجه نمودن و عمل کردن به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی باعث می شود که از یک ترافیک روان، خوب و بی خطری برخوردار شوید. پس هنگام رانندگی در معابر شهری به نکات زیر باید توجه کنید.

۱- جای گیری درست در راه و حرکت بین خطوط:                     
همواره بهتر است بین خطوط (لاین)رانندگی کنید و به فاصله ی بین دو خط کشی یک لاین می گویند و ساده ترین راه برای جایگیری درست حرکت منظم بین خطوط (داخل لاین) می باشد. با عمل کردن به این روش ساده از ترافیک روان، منظم و خوبی برخوردار خواهید بود. و اگر خواستید تغییر مسیر دهید از یک لاین به لاین دیگر نباید به یکباره و سریع باشد و نباید بین خطوط بصورت زیگزاگ حرکت کنید چون که ممکن است باعث حادثه یا تصادف ناگواری گردد پس بنابر این بهترین حالت برای جابجایی از لاینی به لاین دیگر به صورت اریب و با زاویه ی کم یا همان حالت سبقت گرفتن میباشد.

۲-سرعت مناسب با شرایط ترافیک:                                      
در موقع رانندگی باید توجه داشته باشید که:
اولاً سرعت شما آنقدر زیاد نباشد که از ترس برخورد و تصادف با وسیله ی جلویی مجبور شوید بطور مرتب از ترمز شدید استفاده کنید.
ثانیاً احتیاط بیش از حد هم نکنید یعنی خیلی یواش و کند رانندگی نکنید که آن هم باعث بروز حادثه و تصادف می شود بنابر این بهترین حالت استفاده از سرعت مطمئنه می باشد که سرعت مطمئنه سرعتی است که راننده با توجه به شرایط راه،آب وهوا ،وضعیت خود و اتومبیل اتخاذ می کند تا قادر به پیشگیری از وقوع هر گونه حادثه باشد یا سرعتی است متغیر که راننده با توجه به شرایط ذکر شده محاسبه و اتخاذ می نماید. به همین دلیل ضرورت دارد راننده آشنایی کامل به تغییرات جوی،شرایط راه، عوامل موثر در رانندگی،شرایط اتومبیل،میزان شتاب و قدرت ترمز،ضریب اصطکاک و حالات مختلف روحی و روانی،قدرت تصمیم گیری در مقابله با خطر را داشته باشد تا بتواند اقدام لازم را به عمل آورد. و توجه به تابلوهای راهنمایی و رانندگی و سرعت های توصیه شده،بهترین راه برای رسیدن به سرعت مناسب با شرایط ترافیک است.

۳-رعایت فاصله ی عرضی مناسب:                                        
که رعایت فاصله ی عرضی سه نوع می باشد:
الف- رعایت فاصله ی عرضی هنگام پارک دوبل(پارک صحیح):
که باید اتومبیل را به اندازه ی ۵۰ سانت یا یک دست(از آرنج تا نوک انگشت) کنار اتومبیل دیگر پارک کنید که بطور کامل در بخش پارک دوبل توضیح داده شده است.
ب- رعایت فاصله ی عرضی مناسب هنگام رانندگی در معابر شهری:
که بهترین راه برای رانندگی در معابر شهری برای رعایت فاصله ی عرضی مناسب حرکت بین خطوط(لاین)می باشد و در ضمن بهتر است در معابر کم عرض در صورت امکان به اندازه ی باز شدن یک درب با وسایل نقلیه ی پارک شده فاصله داشته باشید.که اگر درب اتومبیل پارک شده را کسی بطور ناگهانی باز کرد با اتومبیل شما برخورد نکند یا عابری از سمت پیاده رو بطور ناگهانی  به سمت خیابان حرکت کند و در دید راننده نباشد علی الخصوص هنگامی که از کنار اتوبوس یا مینی بوس شرکت واحد عبور می کنیدفاصله ی عرضی را رعایت کنید و سرعت خود را نیز کاهش دهید تا در صورت وجود خطر فرصت کافی جهت جلوگیری از خطر را داشته باشید.و در صورتیکه امکان رعایت فاصله ی عرضی مناسب نباشد آن قسمت یک منطقه ی خطر محسوب می شود و باید با حداقل سرعت و با دقت و مراقبت بسیار عبور کنید.
ج- رعایت فاصله ی عرضی مناسب موقع پارک کردن اتومبیل سمت راست جاده یا خیابان(پارک ۳۰ سانت):
که باید اتومبیل را به اندازه ی ۴۵ سانت کنار جاده یا جدول پارک کنید که بطور کامل در بخش پارک ۳۰ سانت توضیح داده شده است.
                                                       
۴-رعایت فاصله ی طولی مناسب:                                         
از جمله مواردی که هنگام رانندگی باید به آن توجه بیشتری کرد رعایت فاصله ی طولی مناسب می باشد. بطور مثال اگر دقت کردید اکثر تصادفهایی که دو یا چند اتومبیل پشت سر هم در خیابانها و جاده ها با هم برخورد کردند اگر راننده های محترم فاصله ی طولی مناسب را رعایت می کردند امکان تصادف و برخورد با اتومبیل جلویی به حداقل می رسید. پس رعایت فاصله ی طولی مناسب یکی از عوامل مهم در کاهش تصادفات می باشد. پس هنگام رانندگی در جاده ها، خیابانها در روز یا شب، هوای بارانی،برفی و علی الخصوص در معابر پوشیده از برف و یخبندان باید فاصله ی طولی خود را با اتومبیل جلویی بیشتر کنید.  

۵-عملکرد مناسب هنگام عبور عابرین پیاده:                        
توجه کنید قبل از رسیدن به گذرگاه و محل عبور عابر پیاده باید سرعت را کم کنید و آماده ی توقف باشید تا در صورت نیاز و حضور عابر بتوانید اتومبیل را متوقف کنید. و همیشه باید تصور کنید عابرینی که قصد عبور دارند دیوانه،نابینا و ناشنوا هستند و باید خود را ملزم به رعایت حق تقدم عبور عابر پیاده کنید و این یکی از مهمترین وظایف شما هنگام رانندگی در معابر شهری می باشد.


 

حرکت در معابر شهري

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۲۲۰۳

ارسال: چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵:۰۵

به روز شده: چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۷:۱۹

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، حرکت در معابر شهری

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر سرویس محتوا

منبع: آموزش گام به گام رانندگی

پیوند:

بازدید: ۱۱۶

زبان: پارسی

(۳ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...

درباره آموزشگاه رانندگی هنگام سخن مدیر

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

آموزشگاه رانندگی هنگام


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ميدان رسالت، خيابان هنگام، نبش خیابان بهار

تلفن: ٧٧٢٠٩۴۴۵ - ٧٧٢٠٩۴۴۶ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@hengam.info

 

© ۱۳۹۹ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی هنگام محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی